Görüş ve düşüncelerinizi bize ulaştırabilirsiniz.

mail

info@marines.com.tr

mail Marines_telefon

Sagun Şirketler Topluluğunun Saygıdeğer Paydaşları,…

2012 yılını geride bıraktık. Bu yıl da 2011 yılında olduğu gibi Euro Bölgesi’nde yaşanan gelişmelerin küresel ekonomi üzerinde belirleyici olduğunu görüyoruz. Dünyanın çoğunluk ülkelerinde reel ekonomiye ilişkin sorunlar devam etmiş, piyasalardaki güven unsuru tam olarak tesis edilememiş, istihdam ve yatırımlar konusundaki sorunlar sona ermemiştir.

2012 yılında Avrupa Birliği ekonomisinin yüzde 0,3 küçüleceği beklenirken, Türkiye ekonomisi yüzde 2,2 büyümüştür. Türkiye’nin en büyük ticari ortağının Avrupa Birliği ülkeleri olduğu düşünüldüğünde söz konusu büyüme oranı önemli bir başarıdır.

Küresel ekonomideki olumsuz görünüme ve koşullara rağmen 2012 yılı Sagun Grubu için faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğü ve birçok ilklerinin yaşandığı bir yıl oldu.

AB ihracat numarasına sahip tesislerimiz listesine 2012 yılında 1 üretim tesisi ve 1 paketleme gemisi ekledik. Hem Antalya’da bulunan tesisimiz hem de Tuncay Sagun paketleme teknemiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetimini başarıyla geçerek Avrupa Birliği Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğünün web sitesinde yayınlandı.

2010 yılında İzmir’de kurduğumuz çipura ve levrek çiftliklerindeki balıkların hasadına ve ihracatına 2012 yılının 4cü çeyreğinde başladık. Sevkiyatları gerçekleştirdiğimiz yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizden hem kalite hem de hizmet konusunda aldığımız olumlu tepkiler bizleri oldukça memnun etti. 2013 yılında çipura ve levrek ihracatı Grubumuzun önemli ihracat kalemlerinden birisi olacaktır.

Tüketiciye sağlıklı ürünler ulaştırmanın öneminin bilincinde olan bir Grup olarak işleme tesislerimizdeki, çiftliklerimizdeki ve teknelerimizdeki iş ve ekipman düzenine ve hijyenik şartlara oldukça önem veriyoruz. Bunu 2012 yılında aldığımız GlobalGap, BRC ve IFS sertifikalarıyla tasdik ettik. Aldığımız bu önemli sertifikalar Grubumuz çiftliklerinde yetiştirilen, tesislerimizde ve teknemizde işlenen ürünlerin dünyanın çoğu ülkesine girişinde pasaport niteliği taşıyacaktır.

Akdeniz bölgesinin en büyük orkinos çiftliklerinden birisine sahip olan Grubumuz 2012 yılında da bu alandaki faaliyetini başarıyla sürdürdü. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu kalemin ihracatında Birinciliği elde ettik. Mavi yüzgeçli orkinos yetiştiricilik faaliyeti bizim için önemlidir ve 2013 ve sonraki yıllarda önemini korumaya devam edecektir.

Sagun Grubu olarak 2012 yılında yakaladığımız olumlu havayı 2013 yılında da sürdürmek için her şeye sahibiz. Grubumuz bünyesinde faaliyet gösteren tüm şirketlerimizin ve markalarımızın yalnızca balıkçılık ve deniz ürünlerine sektörüne odaklanmaları başarıya olan inancımızı daha da arttırmaktadır. 2013 yılında sunduğumuz hizmetleri, ürün çeşitliliğini, takım çalışmamızı ve güçlü markalarımızı daha da geliştirmeye devam edeceğiz.

2013 yılında da küresel ekonominin durumu pek olumlu değil. Ancak bu riskli dönemlerin fırsatları da beraberine getireceğinin farkındayız. Sagun Grubu olarak zorlukları fırsata dönüştürerek ve ü stesinden gelerek ülkemiz ekonomisine ve toplumumuza katma değer sağlamayı sürdüreceğiz

Ahmet Tuncay SAGUN


Group Sagun Yönetim Kurulu Başkanı


İstanbul İhracatçılar Birliği
Su ürünleri ve Hayvansal Mamüller Grubu Başkanı

biyografi

www.tuncaysagun.com.tr

Marines Hakkında

1960 yılından itibaren su ürünleri işleme ve ihracatı alanında hizmet veren Grup Sagun, Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında, sektöründe ihracat lideridir. Geçtiğimiz yıl su ürünleri sektöründe gerçekleştirdiği ihracat rakamlarıyla Birincilik ödüllü almış ve başarısını kanıtlamıştır.